Tastet de Voluntariat a 4t ESO

L'experiència de fer voluntariat a 4t d'ESO, surt a partir del projecte d'Aprenentatge i Servei  (APS), que s'ha de posar en marxa a totes les escoles  a partir del curs 2018 - 2019.

| 18-05-2017

A l'Escola del Clot ja hem començat a pensar com dur-lo a terme, per això vam contactar amb dos entitats de Badalona, que pertanyen a la PAL del Besòs, per saber i conèixer la necessitat que podien tenir de voluntaris als seus Centres de dia.

És  a partir de les trobades amb els directors de les respectives Fundacions què surt  la proposta de convidar a la nostra escola a dues educadores d'aquests centres, per explicar, de primera mà,  la realitat que es viu al barri del Gorg i de Salut Alta, i expressar el desig que els nostres alumnes puguin participar de l’experiència de fer voluntariat a un dels dos centres: Centre Salut Alta o Centre Sant Jaume.

Aquesta experiència forma part d’una nova activitat de la tutoria,  i que permet conèixer una altra realitat social i educativa,  i permet  saber què implica  fer voluntariat.

La idea ha estat  oferir als nostres alumnes l’oportunitat de poder  fer una breu  experiència, només 3 dies seguits (dilluns i dimecres), en torns diferents, a una de les dues entitats, fora de l'horari lectiu, concretament de 17’30 a 19’30h.  Calia un compromís per part dels alumnes d'anar els 3 dies, i de no fallar cap, i de seguir les instruccions d'una educadora. Per aquest motiu, l'activitat ha estat batejada com a Tastet de Voluntariat.

En els dos centres l’alumne-voluntari ha fet reforç escolar, ha compartit berenar amb els infants i joves i ha compartit estones de joc. També, si ho vol, ha tingut la possibilitat de quedar-se un dia dels tres a sopar amb els nois del Centre, això vol dir allargar la seva estada fins a les 20h.

El primer dia de cada torn, els alumnes han anat  acompanyats per duess  tutores i els ha rebut un educador del Centre, que posteriorment farà un retorn de la seva actitud i tasca desenvolupada, això vol dir que l’Escola i el Centre estem en contacte per saber i conèixer el bon funcionament i el desenvolupament dels nostres alumnes

Des de la tutoria  considerem què pot ser una activitat molt interessant per poder veure la seva capacitat de responsabilitat, d’autonomia, d'empatia, i pot contribuir al seu creixement personal.

L'experiència ha donat molt bons resultats, s'està avaluant de manera positiva, i amb moltes ganes i il·lusió per part dels alumnes implicats.

Comparteix